Jak si připravit PC pro nahrávání (5)
Ještě k aktualizacím Windows 10 – pro úplnou kontrolu nad aktualizacemi používám utilitu Windows Update MiniTool. Zde si můžete automatické aktualizace vypnout úpně a spouštět je ručně, když zrovna budete mít čas (= zrovna nebudete nahrávat). Bylo by docela nepříjemné, kdyby se vám třeba během nahrávání kytarového sóla restartoval počítač sám od sebe.
Další tip – pokud máte místo a peníze, pořiďte si dva LCD monitory! Práce s DAW je potom velmi pohodlná a přehledná.
Ze zvyku instaluji prohlížeč obrázků IrfanView, přehrávač „všeho“ – VLC Media Player, prohlížeč PDF Adobe Reader (bude se hodit na čtení mauálů), správce souborů Altap Salamander a internetový prohlížeč Google Chrome nebo Firefox a kancelářský balík Libre Office. Inkscape na kreslení obalů CD nebo na navštívenky se taky může hodit. Vše je legálně zdrama. Vy ale máte možná jiné oblíbené aplikace, je to na vás. Hlavně to nepřežeňte a nechte si jen ty programy, které skutečně používáte. To jsme ale od domácího nahrávání trochu odbočili.
Tak už máme vyladěný počítač s operačním systémem a co dál?
Ještě chvíli počkáme s nákupem zvukové karty (audio rozhraní) a zkusíme něco podniknout s tím, co už máme. V notebooku nebo na základní desce PC určitě máte nějakou zvukovou kartu. Pro první pokusy nám bude stačit. Vyzkoušejte jestli funguje (třeba přehráním nějakého mp3 souboru). Zatím neřešíme ani reproduktory resp. monitory. Naše pokusy budeme poslouchat přes reproduktory v notebooku nebo ze sluchátek, co jsme dostlai k mobilu, případně pokud máte nějaké repráčky k PC.
Nejpoužívanější free audio editor je pravděpodobně Audacity, takže nejdříve sáhneme po něm. Je zdarma a česky a umí toho hodně.
Be the first to leave a reply