Jak vydat CD? (2)
LP, audiokazetu, nebo digitální nahrávku pro streamovací platformy? (2. část)
Pokud vydáváte nahrávky pouze virtuálně, bez fyzického nosiče, máte hotovo. Máte několik možností, jak je dostat do světa. Každá má výhody i nevýhody, jak to tak chodí. Můžete nahrávat rovnou na Spotify, Apple Music a podobně. Výhodou je, že máte všechno pod vaší kontolou a honoráře jsou celé vaše (ale které nejsou bůhvíjak vysoké). Nevýhoda je v organizační náročnosti.
Existují služby, které vám zajistí distribuci do všech možných streamovacích platforem najednou. Ale něco za to budou chtít. Výhoda je, že vám odpadne spousta práce a skladby se objeví i v místech, o kterých jste ani nevěděli. Mezinárodně je nejznámější asi služba Distrokid, v základní verzi dokonce zdarma. Zde ale nemůžete použít vlastní ISRC, od Distrokid jej dostanete přidělený – a to nechceme, nahrávka pak není tak úplně vaše. Takže doporučuji alespoň tu nejlevnější placenou verzi.
V ČR máme podobnou službu – prodejhudbu.cz , která je zdama a kterou jsem zvolil i já. Nevýhodou je, že si za přehrávání nahrávek strhávají podíl. Za výhodu považuji distribuci (mimo Distrokid, Apple, Youtube…) i na Supraphonline.cz, což na Distrokidu nedostanete. A další výhodou je kompletně české prostředí.
Jestli chcete vydat i fyzický nosič, budete k němu potřebovat i obal. Najměte si na to grafika, pokud jím zrovna náhodou také nejste nebo nemáte někoho takového v kapele. Nejjednodušší (a nejlevnější) je vypálit pár CD doma a obaly vytisknout na tiskárně, ale nedostanete úplně profi výsledek. Díky internetu nemusíte jezdit někam do vydavatelství a do tiskárny. Pro tento účel jsem zvolil službu AZCD.cz – nahrajete podklady a počkáte si, až vám přijde výsledek… Jak mají podklady vypadat, najdete na jejich stránkách. Starali se o mě „jako o vlastního“ a můžu je jen doporučit.
(pokračování)
Be the first to leave a reply