LP, audiokazetu, nebo digitální nahrávku pro streamovací platformy? (2. část)
Pokud vydáváte nahrávky pouze virtuálně, bez fyzického nosiče, máte hotovo. Máte několik možností, jak je dostat do světa. Každá má výhody i nevýhody, jak to tak chodí. Můžete nahrávat rovnou na Spotify, Apple Music a podobně. Výhodou je, že máte všechno pod vaší kontolou a honoráře jsou celé vaše (ale které nejsou bůhvíjak vysoké). Nevýhoda je v organizační náročnosti.
Existují služby, které vám zajistí distribuci do všech možných streamovacích platforem najednou. Ale něco za to budou chtít. Výhoda je, že vám odpadne spousta práce a skladby se objeví i v místech, o kterých jste ani nevěděli. Mezinárodně je nejznámější asi služba Distrokid, v základní verzi dokonce zdarma. Zde ale nemůžete použít vlastní ISRC, od Distrokid jej dostanete přidělený – a to nechceme, nahrávka pak není tak úplně vaše. Takže doporučuji alespoň tu nejlevnější placenou verzi.
V ČR máme podobnou službu – prodejhudbu.cz , která je zdama a kterou jsem zvolil i já. Nevýhodou je, že si za přehrávání nahrávek strhávají podíl. Za výhodu považuji distribuci (mimo Distrokid, Apple, Youtube…) i na Supraphonline.cz, což na Distrokidu nedostanete. A další výhodou je kompletně české prostředí.
Jestli chcete vydat i fyzický nosič, budete k němu potřebovat i obal. Najměte si na to grafika, pokud jím zrovna náhodou také nejste nebo nemáte někoho takového v kapele. Nejjednodušší (a nejlevnější) je vypálit pár CD doma a obaly vytisknout na tiskárně, ale nedostanete úplně profi výsledek. Díky internetu nemusíte jezdit někam do vydavatelství a do tiskárny. Pro tento účel jsem zvolil službu AZCD.cz – nahrajete podklady a počkáte si, až vám přijde výsledek… Jak mají podklady vypadat, najdete na jejich stránkách. Starali se o mě „jako o vlastního“ a můžu je jen doporučit.
(pokračování)
LP, audiokazetu, nebo digitální nahrávku pro streamovací platformy? (1. část)
Protože jsem obdařen čerstvou zkušeností vydání vlastního EP, podělím se s vámi o to, co považuji za důležité, aby se nahrávka dala považovat za skutečně vydanou. Níže uvedený text se týká případů, kdy vydáváte svou vlastní tvorbu.
Ve chvíli, kdy píseň složíte, stáváte se autorem. Pokud máte kliku a stane se, že se vaše skladby budou někdy veřejně provozovat (ať už v médiích, na streamovacích platformách nebo živě na koncertech), asi za to budete chtít i nějaký honorář.
Prvním krokem, kdy máte v ruce nějakou použitelnou demonahrávku, by měla být registrace díla na OSA – tedy Ochranném Svazu Autorském Online registrace – Autor | OSA.CZ . Po uzavření písemné smlouvy a zaplacení jednorázové registrace (605Kč v době psaní článku) se stáváte zastupovaným autorem. Píseň stačí na OSA nahrát ve formátu mp3 (notový záznam už se nevyžaduje) a pokud jste autorem textu, tak i text.
Pokud písně ještě nehrajete na koncertech, můžete je na OSA zaregistrovat až po přidělení ISRC, viz níže.
Teď byste měli pořídit nahrávky v profesionální kvalitě. Po nahrávání a mixu následuje mastering. Zde se domluvte se zvukařem, pro jaké médium bude nahrávka určena. Jiné požadavky na master jsou na CD, jiné pro LP, pro Spotify a pod…
Až je mastering hotov, zažádejte si o přidělení ISRC kódu na NOSITELÉ PRÁV – Intergram . A protože jsem si CD vydával celé sám, zaregistroval jsem se i jako výrobce. Po podepsání dokumentů (stačilo vytisknout, oskenovat a poslat zpátky), dostanete přidělený mezinárodní jednoznačný kód, který bude označovat všechny vaše budoucí nahrávky. Týká se právě jen nahrávky, nikoli písně jako autorského díla (pozor, pokud jde jen o různé úrovně pro CD a Spotify apod. přidělte takovým nahrávkám jen jeden společný kód). Celý ISRC kód si pak budete schopní vyplnit sami a poslat na Intergram k registraci. Jak na to se dozvíte na stránkách Intergramu (Váš přidělený kód + poslední dvojčíslí roku vydání + pořadové číslo nahrávky vydané v tomto v roce) . Oproti samotnému autorství máte v ISRC kódu možnost přidělit poměrnou část honoráře v pocentech i muzikantům, případně zvukaři, kteří nejsou autory, ale na nahrávce se nějak podíleli.
Když máte v ruce ISRC kódy, musíte je ještě nějak do nahrávky umístit. Jedná se o tzv. metadata, podobně jako třeba CD text (názvy skladeb, co se zobrazí posluchači na displeji, pokud to přehrávač umí). Buď vám to udělá opět zvukař, nebo pokud máte potřebný software, zvládnete to i sami. Umí to můj DAW Studio One Pro 6 v masteringové sekci, což jsem využil. Umí to např. i audio editor Steinberg Wavelab. Existují i nástroje zdarma – Sonoris ISRC Editor nebo Stamp ID3 Tag Editor.
V tuto chvíli se ještě vraťte na stránky OSA a oznamte změnu – přidělení ISRC – a uploadujte novou nahrávku s tímto kódem.
(pokračování)