Lexicon Alpha – za málo peněz hodně muziky

Recenze, popis

Novopečený zájemce o domácí nahrávání vždy narazí na otázku vybavení – zvukové rozhraní, software, mikrofon a poslechové monitory, případně sluchátka. Mnoho výrobců nabízí zajímavé sady (M-Audio, Focusrite, Presonus…) v ceně řádově kolem pěti tisíc Kč, se kterými můžete ihned začít. Pokud máte opravdu hluboko do kapsy, můžete sáhnout po velmi levném, ale stále použitelném řešení – a to je USB rozhraní Lexicon Alpha. V ceně dostanete i zjednodušenou verzi nahrávacího software Cubase LE. V doprodejích se objevila za příjemnou cenu 1390Kč. Má samozřejmě i nevýhody – především neobsahuje phantomové napájení 48V=, takže nebudete moci použít kondenzátorový mikrofon. A kromě toho, je již poměrně stará, ale firma Lexicon ji stále podporuje. Přestože na svém webu tvrdí, že ovladače pro Windows 10 ještě nejsou k dispozici a že se na nich intenzivně pracuje, zvukové rozhraní (po upgradu z Windows 7 na Windows 10) normálně funguje. Přiložený nahrávací program Cubase je ve verzi 5, takže je také starý, ale to neznamená, že se s ním nedá nahrávat!

Lexicon Alpha
Lexicon Alpha

V kartonové krabici dostanete vše, co je potřeba. Zvukovku, software i USB kabel.

Nejnovější ovladač si stáhněte ze stránek Lexiconu a nainstalujte. S instalací Cubase nespěchejte a návod na chvíli odložte – vzhledem k jeho letitosti je potřeba jej nainstalovat mírně odlišným způsobem. Nejdříve si stáhněte ze stránek německé firmy Steinberg nejnovější verzi eLicenseru – správu licencí. Bez ní Cubase nespustíte a verze, klterá je na CD již nefunguje. Teprve poté spusťte z CD Cubase – starý eLicenser se z CD odmítne nainstalovat, protože pozná, že máte v počítači novější verzi. A hurá – právě jste si doma zřídili nahrávací studio!

Na chvíli se vrátíme k popisu zvukové karty – krabička je plastová, ale vypadá celkem dobře dílensky zpracovaná. Na přední straně najdeme zleva: jack 6,3mm pro připojení kytary nebo baskytary (Hi-Z), ovladače citlivosti obou vstupů s červenými kontrolkami přebuzení, přepínač mono/stereo, ovladač poměru monitor/mix, modrou kontrolku napájení z USB, ovladač hlasitosti a jack 3,5mm pro sluchátka.

Zadní strana pak obsahuje USB konektor, dva jacky 6,3mm linkových vstupů, mikrofonní vstup XLR, a dvě dvojice výstupů k monitorům – můžete si vybrat jacky nebo „cinhce“ (RCA).

Cubase LE5
Cubase LE5

Závěr: jedná se o jednu z nejlevnějších zvukových karet, ale jako vstupenka do světa počítačového nahrávání pro úplného začátečníka je dobrou volbou. Za cenu více než příznivou toho dostanete opravdu hodně. Počítejte ale s největším omezením – s absencí napájení pro kondenzátorový mikrofon.

 • Plusy:
 • Cena
 • 24bitů
 • Cubase LE 5.0 v ceně
 • Symetrické vstupy i výstupy
 • Hi-Z vstup bez přebuzení

 

 • Mínusy:
 • Nemá phantomové napájení +48V pro kondenzátorový mikrofon
 • Zastaralá verze Cubase a komplikace při instalaci eLicenseru
 • Na sluchátka má jen 3,5mm jack
 • Nemá MIDI

Lexicon Alpha Studio lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do Kč
Porovnat ceny >>

3 thoughts on “Lexicon Alpha – za málo peněz hodně muziky

 1. Dobrý den není prosim Vás možný dostat Cubace jinak než přes CD. Bo mam Pc bez CD mechaniky , Dik

  1. Dibrý den. Ano, taky jsem to řešil a obraz verze Cubase 5.0 (to je ta, co se dodává ke zvukovkám) jsem našel, ale momentálně nevím kde to bylo. Zkusím se po tom podívat a zase napíšu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..