Edirol FA-66 a FA-101 aneb za málo peněz…
Výše uvedené zvukové karty (audio rozhraní, protože to karty už dávno nejsou) byly uvedeny na trh firmou Roland v roce 2007. Jedná se o externí zařízení s připojením k počítači pomocí Firewire (IEEE 1394), takže z dnešního hlediska spíše retro. Byly ovšem tak dobře vybavené, že i dnes můžou v domácím studiu velmi dobře posloužit a halvně – na bazarech je pořídíte za pár drobných. K dispozici jsou stále ovladače pro Windows 10, které fungují i ve Windows 11.
Abyste je mohli používat, potřebujete především mít ve svém počítači řadič Firewire, který je už na ústupu. V notebooku máte nejspíš smůlu, i když na Thunderbolt snad existuje převodník, ale to nemám ověřeno. Do PC můžete jednoduše přidat PCIe Firewire řadič (opět sledujte bazary…). Pozor ovšem na kombinovaný řadič 400/800Mbps s čipem Texas Instuments, který se vám „odmění“ hláškou „Kód 10, zařízení nelze spustit„. Chyba je bohužel na straně TI, který se již nestará o update ovladačů. Obyčejný řadič s čipem VIA a s porty pouze na 400Mbps mi funguje normálně.
Pokud potřebujete jen nahrávat a přehrávat zvuk, máte hotovo. Problém však nastane, když chcete používat VST nástroje a efekty – nejnižší možná latence, nastavitelná dodávanou utilitou je 11,1 milisekund. Což je například pro moje kytarové pluginy AmpliTube a Guitar Rig příliš mnoho a zpoždění je velmi rušivé a slyšitelné. Firma Roland již dále ovladače nevyvíjí a nastavila minimální zpoždění tak trochu alibisticky, aby ve Windows 10 a 11 nenastaly problémy…
Naštěstí jsem na Youtube našel návod, jak originální ovladače Rolandu obelstít. Je však třeba upravit některé hodnoty ovladače v registru Windows. Do vyhledávacího políčka vlevo dole napiště „Regedit“ a spusťtě. V registru vyhledejte postupně hodnoty proměnných: AsioBufferDepth, IsoStreamBufferDepth a KsBufferDepth (Jsou všechny pod sebou v klíči: HKEY_LOCAL_MACHINE – SYSTEM – Control Set(001) – Services – rrwd(0002) – ConfigDB – Settings, ta čísla v závorkách tam možná nemáte, nebo je máte jinak) a všechny tyto tři hodnoty změňte, poté co si je přepnete na dekadický tvar, na „500„. Zavřete registr a odpojte a připojte zvukovou kartu, nebo ještě lépe restartujte PC. Spusťe váš oblíbený GuitarRig nebo Cakewalk by Bandlab (zde si v nastavení latenci mlůžete zkontrolovat) a voalá – u mě je to 6,2 ms, což je na živé hraní s kytarou v pohodě použitelné. Pozor! – na tu původní ASIO utilitu od Rolandu už nesahejte, protože teď ukazuje nesmysly a bude vás nutit hodnoty změnit, protože jim nerozumí. Vrátili byste se tím ovšem zpět na 11,1 ms a to nechcete. Můžete opatrně zkusit hodoty i snižovat, do té doby, dokud budou ovladače stabilní.
Všechno je to bez záruky a pokud se do toho pustíte, děláte to na vlastní riziko 😉