Černý pátek
Je tu výhodná doba na nákupy (nejen) hudebního software! Například Presonus Studio One (skoro) za polovic:
https://shop.presonus.com/Studio-One-4-Professional nebo všechny pluginy Waves za 50%:
https://www.waves.com/ …
Je tu výhodná doba na nákupy (nejen) hudebního software! Například Presonus Studio One (skoro) za polovic:
https://shop.presonus.com/Studio-One-4-Professional nebo všechny pluginy Waves za 50%:
https://www.waves.com/ …
No a pak nastal mírný chaos – 32 bitové operační systémy ještě stále fungují, ale nedokážou obsluhovat více než 4GB operační paměti. A tak začíná být standardem 64 bitový operační systém. Aby byl zmatek kompletní, ani v 64 bitovém systému si nemůžete osadit teoretickou maximální kapacitu paměti (2 na 48 bajtů resp. 1 TiB RAM), ale jste omezení samotnými Windows (u Apple opět nevím) – verze Windows 7 měly omezení u verze Home na 16GB a verze Pro/Ultimate na 192GB. U Windows 10 je to ve verzi Home 128GB a u verze Pro se mi maximální osaditelnou paměť zjistit nepodařilo. Windows 10 se stále dodávají i ve 32 bitové verzi, o které se myslelo, že už nevyjde… Záleží také na základní desce Vašeho PC, kolik paměti můžete osadit. Ale i s 8GB se dá jakž takž pracovat, 16GB bych považoval za rozumný standard (listopad 2019). U paměti platí jednoduché pravidlo – čím více, tím lépe.
Ale zpátky k DAW a VST a jak to všechno spolu souvisí. Dnes už nemá moc smysl pracovat s 32 bitovým operačním systémem, zejména u nově zřizovaného domácího studia. Jenže – v 64 bitovém systému můžete bez problémů provozovat jak 64 bitový, tak 32 bitový software (DAW). Někteří výrobci už ani 32 bitové verze nenabízejí. Z toho plyne další ALE – pluginy (VST) mohou být jak 32 bitové, tak 64 bitové. Ale ne všechny vždy a všude fungují.
Pokud pořizujete nový počítač, nebo už používáte poměrně nový, situace je celkem jasná – na PC už nemá smysl instalovat něco jiného než Windows 10 v 64 bitové verzi (podpora Windows 7 končí za 2 měsíce a „osmičky“ šly nějak mimo mě a moc se nechytly…). Raději mám verzi Win10 Pro kvůli více možnostem nastavení než ve verzi Home. Většina nových DAW už ani neumožňuje provoz na 32 bitových operačních systémech (výjimkou je například Reaper, který nabízí obě možnosti).
Takže DAW už máme vybraný a nainstalovaný. A jak je to tedy s těmi VST pluginy? 64 bitový program a v něm 64 bitové VST – tady není problém. Problém nastane, když se vám líbí nějaký 32 bitový plugin a vy ho chcete používat v 64 bitovém DAW.
A proč to vůbec řešit? Třeba kvůli populárním free pluginům od Variety of sound, Modern plugins nebo kvůli mému oblíbenému VSTi MiniMoog.
Jak na to? Máte několik možností:
1) 32 bitové pluginy oželet a používat jen 64 bitové. Dnes je jich na trhu dost a to i ve free verzích. Někdy je ovšem problém vůbec zjistit kolikabitový ten VST vlastně je. Ne vždy je to ze stránek výrobce patrné. Pak nezbývá než jej nainstalovat a vyzkoušet. Takový plugin se ve 64 bitovém DAW po instalaci vůbec neobjeví. Pak jej odinstalujte a hledejte jinde.
2) Pokud Váš DAW nedisponuje podporou 32 bitů, dá se do PC doinstalovat „VST Bridge“ – tedy „most“, který tuto absenci dokáže překlenout. Nevýhoda je, že takový „most“, pokud vím, není k dispozici ve free verzi. Most jBridge například pořídíte za 15 Euro.
3) Váš DAW už má podporu 32 bitů zabudovanou (most už je obsažen v instalaci), což je nejlepší případ. Nemusíte se nijak omezovat. A takovou podporu má (kupodivu) i náš free DAW Cakewalk by Bandlab.